Název projektu
Učme se navzájem
Kód projektu
2019-1-SK01-KA229-060637_4
Podporuje
Po covidové pauze jsme obnovili tvořivou spolupráci s našimi osvědčenými partnery ze Slovenska, Turecka a Řecka. Projekt „Učme se navzájem“, zahájený 1. září 2019, navázal na naše úspěšné mezinárodní partnerství, které vedla Střední odborná škola v Handlové.
Předchozí projekty, jako „Bezpečná energie – Energie pro budoucnost“ a „Čistá energie – Zelené řešení pro Evropu“, se věnovaly obnovitelným zdrojům energie a udržitelnému rozvoji. V tomto projektu jsme se rozhodli zaměřit na propojení moderních informačních technologií s evropským kulturním dědictvím.
Žáci se během projektu seznamovali s kulturou, tradicemi, historií a folklorem evropských zemí prostřednictvím moderních technologií. Kromě návštěvy historických památek UNESCO a poznávání tradic jednotlivých zemí si osvojili tvorbu webových stránek, práci s 3D tiskárnami, kamerou a grafickými programy. Součástí aktivit bylo také využití rozšířené reality (augmented reality) ve speciálně vytvořené digitální hře. Žáci pracovali v mezinárodních týmech, což jim umožnilo rozvíjet komunikační dovednosti a týmovou spolupráci s vrstevníky z partnerských škol.
Čtveřice vybraných žáků měla možnost vycestovat na týdenní vzdělávací pobyty v Řecku, Turecku, na Slovensku i v Sokolnicích. Pro ostatní studenty školy jsme připravili exkurze a workshopy s kulturním a folklorním zaměřením, aby se mohli do projektu zapojit také.
Listopad 2019 – Řecko
V listopadu 2019 vyrazila čtveřice studentů do řeckého Volosu, kde měli možnost objevovat kulturní bohatství Řecka. Součástí stáže byla návštěva historických památek UNESCO, kde se studenti seznámili s řeckou historií a místními tradicemi. V rámci interaktivních workshopů využívali digitální technologie k tvorbě prezentací a videí, které zachycovaly jejich zážitky a poznatky z cest. Studenti měli možnost navštívit partnerskou školu 2o GENIKO LYKEIO NEAS IONIAS MAGNISIAS a pracovat zde v mezinárodních týmech, což jim umožnilo posílit jazykové dovednosti a komunikační schopnosti.
Březen–Duben 2022 – Turecko
Další zahraniční výjezd se uskutečnil na jaře 2022, kdy se studenti vydali do Istanbulu, kde navštívili partnerskou školu Maltepe Anadolu Lisesi. Turecká stáž byla obohacena o technické workshopy zaměřené na práci s rozšířenou realitou (AR), kde si žáci vyzkoušeli vytvářet interaktivní aplikace pro digitální hru zaměřenou na kulturní památky a tradice. Během pobytu se studenti věnovali i historickým a kulturním aspektům Turecka, včetně návštěv významných míst, jako je Modrá mešita nebo chrám Hagia Sofia. Práce v mezinárodních týmech opět podpořila jejich schopnost spolupracovat a komunikovat napříč kulturami.
Květen 2022 – Slovensko
V květnu 2022 se studenti zúčastnili stáže na Slovensku, kde navštívili Strednú odbornú školu v Handlové, hlavního partnera projektu. Tento pobyt byl zaměřen na závěrečné shrnutí výsledků projektu, výměnu zkušeností a tvorbu společných digitálních výstupů. Studenti spolupracovali na přípravě online prezentace mapující celý průběh projektu a jeho dopady na jednotlivé školy a žáky. Kromě toho se účastnili exkurzí zaměřených na slovenské kulturní dědictví a místní řemeslné tradice, což prohloubilo jejich vnímání evropského kulturního bohatství.
Zapojené školy:
- Stredná odborná škola, Lipová 8, Handlová, Slovensko – hlavní partner a koordinátor
- SŠEE Sokolnice, p.o.
- Maltepe Anadolu Lisesi, Istanbul, Turecko
- 2o GENIKO LYKEIO NEAS IONIAS MAGNISIAS, Volos, Řecko
Projekt „Učme se navzájem“ byl financován z programu Erasmus+ Evropské unie pod číslem 2019-1-SK01-KA229-060637_4 a probíhal v období od 1. září 2019 do 31. srpna 2022.