Název projektu
Vzdělávání v oblasti vodíkových technologií 1
Kód projektu
2021-1CZ01-KA220-VET-000028073
Podporuje
Zaměření projektu: Vodíkové technologie ve středoškolském vzdělávání
Projekt se zaměřuje na integraci vodíkových technologií do výukových programů středních odborných škol a technických oborů. Cílem je vyvinout vhodné výukové materiály pro odborné školy a další předměty v oblasti sekundárního profesního vzdělávání. Tento projekt také podporuje výměnu zkušeností v rámci programu Erasmus+ a sdílení osvědčených postupů mezi zúčastněnými institucemi. Součástí iniciativy je školení mechaniků a dalších odborných pracovníků v rámci odborného vzdělávání.
Výukový modul zahrnuje:
- Vodíkové čerpací stanice
- Vozidla s vodíkovými palivovými články
- Vozidla s vodíkovými spalovacími motory
- Skladování a přeprava vodíku
- Výroba vodíku a bezpečnostní opatření
Malmö, Švédsko – Říjen 2022
Výjezd do švédského Malmö byl zaměřen na setkání projektových koordinátorů a prohlídku města s důrazem na udržitelné technologie. Během schůze koordinátorů byly diskutovány dosavadní výsledky projektu a stanoveny konkrétní kroky na další období. Program zahrnoval také prohlídku města, které je známé svými pokročilými přístupy k ekologickým technologiím. Účastníci navštívili místa spojená s udržitelností, kde se seznámili s místními postupy a technologiemi, jež by mohly být inspirací pro implementaci v rámci odborného vzdělávání ve svých zemích.
Žilina, Slovensko – Listopad 2022
Výjezd do Žiliny byl připraven především pro učitele a zahrnoval odborné prohlídky technických škol a firem zaměřených na vodíkové technologie a jejich bezpečné využití. Součástí programu byla návštěva průmyslových zařízení využívajících vodík, kde proběhla diskuze s místními instruktory o bezpečnostních standardech skladování a přepravy vodíku. Cílem bylo poskytnout učitelům hlubší znalosti a praktické zkušenosti, které mohou aplikovat při výuce studentů v rámci vodíkových technologií na jejich domovských školách.
Valladolid, Španělsko – Květen 2023
V květnu 2023 proběhl výjezd do španělského Valladolidu, kde se setkali koordinátoři a učitelé projektu na kulturně-vzdělávací akci. Tento výjezd přispěl k dalšímu rozvoji vzájemné spolupráce a umožnil sdílení zkušeností mezi partnery projektu. Kromě kulturních aktivit, které zahrnovaly návštěvu historických a technických zajímavostí města, probíhala setkání zaměřená na výměnu nápadů a tvorbu dalších plánů na zlepšení výuky vodíkových technologií.
Assen, Nizozemsko – Říjen 2023
Poslední klíčový výjezd se uskutečnil v nizozemském Assenu a byl určen jak pro učitele, tak pro koordinátory projektu. Program zahrnoval návštěvu firem specializujících se na vodíkové technologie, vodíkové čerpací stanice a místní školy zaměřené na technické vzdělávání. Významným bodem programu byla prohlídka závodního okruhu v blízkosti města Groningen, kde se účastníci mohli seznámit s inovacemi v oblasti vozidel poháněných vodíkem. Tento výjezd poskytl cennou inspiraci a náměty pro implementaci do výukových modulů na středních školách.
Projektový koordinátor: Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy a Gymnázium, Poděbradská 179/1, PSČ: 190 00 Praha 9
Partneři projektu:
- TIBOR Gesellschaft für Bildung, Beratung und Vermittlung mbH (Německo)
- Praktiska Limhamn (Švédsko)
- ROC Drenthe College (Nizozemsko)
- IES LA MERCED (Španělsko)
- International consulting and mobility agency s.l. (Španělsko)
- Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, příspěvková organizace (Česká republika)
- Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice, příspěvková organizace (Česká republika)
- Středná odborná škola elektrotechnická (Slovensko)
Realizace projektu: 1. 2. 2022 – 31. 1. 2024